Nişan Törenleri

  • Home
  • /
  • Nişan Törenleri

Nişan Törenleri

Nişan merasimi
Oğlan tarafı, ‘Filan gün nişan getireceğiz’ diye haber gönderir. Oğlan tarafı ‘nişan bohçası’ düzer. Nişan bohçasında kıza, tuvalet takımı, rastık, kına, çorap, terlik (beyaz renkte olup, bunlar gelinlikte giyilir), elbiselik kumaş (yünlü veya ipekli), yüzük, küpe, beşibirlik gönderilir (buna ‘takı’ denir).
Kızın anasına çorap, yemeni, mendil konur. Kardeşlerine de münasip hediyeler eklenir. Bu bohça, evlenenlerin zenginliğine veya fakirliğine göre değişir. Nişan sepetine şeker, kurabiye, çörek gibi şeyler de konur. Ertesi gün bunlardan birer parça tanıdıklara da gönderilir.

Bu hediyeler bir tepsi veya sepet içine konur. Ve kırmızı gaz beziyle boğulur. Nişanı bir erkek veya kadın başı üstünde götürür ve bu, evlenmemiş bir kızın başı üstünde açılır. Kızın kısmeti açılsın diye, ‘Haydi hayırlısı olsun, senin de kısmetin böyle açılsın’ derler. Kız tarafı da, erkek tarafına böyle münasip hediyeler gönderir.
Yalnız bu hediyelerin içinde damada, kayın pedere, kayın valideye, görümceye çamaşır konur.
Bilhassa kenarı işlemeli enli uçkur, para kesesi, saat kesesi, bunlar damada mahsustur.
Nişandan vazgeçen taraf, hediyeleri geri gönderir.
Hediye getirenlere kahve, şerbet ikram edilir. Kız evinde, kız giyinir kuşanır. Gelenlerin ellerini öper, oturur. Kız içeri girerken, ‘Gelin geliyor’ diye haber verilir. Kayın valide kalkar, gelinin başından para serper. Nişan takımı masa üzerine konur, birkaç gün gelenlere gösterilir. Nişan günü, her iki tarafın akrabası ile beraber komşular da davet edilir.

Nişan, yalnız Pazartesi ve Perşembe günü Öğleden sonra götürülür. Kız evinde yapılan merasim, oğlan evinde de tekrar edilir.
Güzel adetlerimizi yaşatalım Bursa Düğün Salonu.

Bursa Düğün Salonu